Citronfestivalen i Menton

På franska Rivieran, där solen ofta skiner även mitt i vintern, växer en citron som inte liknar någon annan. Menton-citronen är långsmal, gyllengul och rik på eteriska oljor – så speciell att den fått en egen festival. Sedan 1930-talet förvandlas Menton varje år till en sagolik värld av färg, doft och musik. Fête du Citron® är idag ett av Rivierans mest strålande evenemang, där fantasifulla citrusfigurer, blomsterdekorationer och karnevalsparader fyller gatorna med livsglädje. Nästa festival går av stapeln 10-28 februari 2027. En tid då vintern viker för våren och stämningen blir extra magisk.

Vår bas under resan är San Lorenzo al Mare på den italienska rivieran – en charmig kustpärla på Liguriens västra riviera, den så kallade Riviera dei Fiori (Blomsterrivieran). Här möter det blå Liguriska havet gröna kullar, olivlundar och ett lugnt genuint italienskt byliv. Den lilla byn har en vacker strandpromenad, smala gränder, färgglada hus och en avslappnad atmosfär som gjort den till en omtyckt semesterort. Under dagarna gör vi utflykter till Sanremo, känt för sin blomsterprakt, och till den medeltida byn Dolceacqua med sina slingrande gränder, pittoreska broar och rika historia. Höjdpunkten blir den glittrande finalen av Citronfestivalen i Menton – en oförglömlig fest som förenar tradition, fantasi och den unika livsglädje som kännetecknar Rivieran.

Färdledare

PRO Medlemsresor

PRO Medlemsresor thumbnail
På våra resor finns alltid en svensktalande färdledare eller värd, så att du kan koppla av och fokusera på din resa. Färdledaren finns där för dig och gruppen, hjälper till där det behövs och ser till att allt fungerar smidigt. Allt för att du ska kunna njuta av din reseupplevelse. Under resor utomlands möter du ofta även lokala, engelsktalande guider som delar med sig av platsens historia och kultur och fördjupar din förståelse för destinationen. Tillsammans skapar vår färdledare och de lokala guiderna en perfekt balans – där trygghet, engagemang och inspirerande berättelser ger dig oförglömliga minnen.
Läs mer

Program

Visa alla dagar
Dag 1. Vi reser till Italien
Vi reser till Italien image

Vårt flyg landar i Nice, och från flygplatsen väntar en vacker bussresa längs den franska och italienska rivieran innan vi når vårt hotell i San Lorenzo al Mare, som blir vår bas under kommande dagar.

San Lorenzo al Mare är en charmig liten kustby på Riviera dei Fiori, där Liguriska havet möter gröna kullar och genuin italiensk småstadskänsla. I februari visar sig Rivieran från sin lugnare sida – med milt klimat, vackert ljus och en behaglig atmosfär för promenader och upptäcktsfärder.

Här kan vi njuta av strandpromenaden, de färgglada husen och de smala gränderna i den gamla bykärnan, samtidigt som vi får uppleva det vardagliga livet i en äkta ligurisk kustby.

Gemensam middag på hotellet på kvällen.

Dag 2. Sanremo och medeltida Dolceacqua – blommor, historia och liguriska smaker
Sanremo och medeltida Dolceacqua – blommor, historia och liguriska smaker image

Efter frukost väntar en naturskön bussresa längs den italienska blomsterkusten till eleganta Sanremo – ”Blommornas stad” och den självklara huvudorten på Rivieran av blommor. Staden, som har anor från romartiden, blev under 1800-talet en omtyckt vinterort för den europeiska societeten och har än i dag bevarat mycket av sin klassiska charm.

Tillsammans med vår guide promenerar vi genom stadens centrum och passerar flera av Sanremos mest kända sevärdheter, som det eleganta kasinot i jugendstil, den vackra rysk-ortodoxa kyrkan och den berömda Aristonteatern, hem för Italiens mest välkända musikfestival. Vi ser även den eleganta shoppinggatan Via Matteotti innan det blir tid att på egen hand strosa runt bland butiker, caféer och den livliga marknaden eller kanske upptäcka den charmiga gamla stadsdelen La Pigna med sina smala gränder och små torg.

Därefter fortsätter vi längs den vackra kustvägen genom de eleganta badorterna Ospedaletti och Bordighera innan vi lämnar kusten och når den pittoreska medeltidsbyn Dolceacqua.

Dolceacqua är en av Liguriens verkliga pärlor. Den gamla stadsdelen nås via en vacker stenbro över floden Nervia – en bro som förevigades av konstnären Claude Monet. Här väntar smala gränder, stenhus, små hantverksbutiker och blomsterprydda fasader. Högt ovanför byn tronar ruinerna av Doria-borgen och skapar en sagolik inramning. Under hösten fylls byn dessutom av doften från vinproduktionen – här odlas de druvor som blir det välkända lokala Rossese-vinet.

Innan vi återvänder till hotellet avrundar vi dagen med en smakfull provning av lokala liguriska specialiteter och ett glas Rossese-vin – ett trevligt avslut på en dag fylld av historia, vackra vyer och genuina smaker från den italienska rivieran.

På kvällen väntar gemensam middag på hotellet.

Dag 3. Citronfestivalen i Menton
Citronfestivalen i Menton image

Vi lämnar San Lorenzo al Mare efter frukost och reser till Frankrike och staden Menton. Resan tar en dryg timme. Citronfestivalen i Menton lockar varje år mer än 200 000 besökare och är det näst största vinterevenemanget på franska Rivieran efter karnevalen i Nice. Legenden säger att citronträdet först slog rot i Menton, och regionen är i dag den främsta i Europa när det gäller citronodling. Under 1920-talet arrangerades den första utställningen av blommor och citrusfrukter. Evenemanget blev så framgångsrikt, att det sedan drygt nittio år tagit över Mentons slingrande gator.

Vi tillbringar större delen av dagen i Menton för att njuta av prakten, citronskulpturerna, feststämningen och naturligtvis av paraden som avslutar årets Citronfestival. Lunch på egen hand under dagen och middag på hotellet på kvällen.

Dag 4. Dag på egen hand
Dag på egen hand image

En dag på egen hand att upptäcka San Lorenzo al Mare med omgivning. Kanske kan en tur till närbelägna Alassio locka? Lunch på egen hand, middag på hotellet på kvällen.

.

Dag 5. Utflykt till Èze och Nice – den franska Rivierans pärlor
Utflykt till Èze och Nice – den franska Rivierans pärlor image

Från San Lorenzo al Mare beger vi oss på en heldagsutflykt till två av den franska Rivierans mest uppskattade platser – den charmiga bergsbyn Èze och den eleganta kuststaden Nice. Resan går längs den vackra Moyenne Corniche, en av Rivierans mest spektakulära kustvägar. Under färden njuter vi av storslagna vyer över Medelhavet, Monacos kustlinje och de dramatiska klipporna som gjort området så berömt.

Vårt första stopp blir den medeltida byn Èze, ofta kallad ”Örnnästet” på grund av sitt dramatiska läge högt ovanför havet. Här väntar pittoreska gränder, vackra stenhus och en atmosfär som tar oss tillbaka i tiden. Vi besöker även det välkända parfymhuset Fragonard, där vi får lära oss mer om den traditionella parfymtillverkningen och kanske hittar en doft att ta med hem.

Därefter fortsätter vi till Nice, den franska Rivierans livfulla huvudstad. Under en panoramatur ser vi några av stadens mest kända sevärdheter, som den eleganta strandpromenaden Promenade des Anglais, det klassiska Hotel Negresco, det vackra torget Place Masséna och den imponerande rysk-ortodoxa katedralen Saint-Nicolas.

Det blir även tid att på egen hand upptäcka Nice, kanske med en trevlig lunch, en promenad genom gamla stadens charmiga gränder eller ett besök på den färgstarka blomstermarknaden (öppen tisdag–söndag).

Efter en innehållsrik dag fylld av vackra vyer, historia och fransk riviera-charm återvänder vi till San Lorenzo al Mare.

Dag 6. Hemresa
Hemresa image

Efter frukost och utcheckning styr bussen återigen mot Frankrike och flygplatsen i Nice.

Au Revoir!

Höjdpunkter

  • Citronfestivalen i Menton
  • Dolceacqua
  • Nice och Èze
  • Guidad promenad i Sanremo

Boende

San Lorenzo al Mare, Riviera dei Fiori ****
San Lorenzo al Mare, Riviera dei Fiori ****
San Lorenzo al Mare, Riviera dei Fiori ****
San Lorenzo al Mare, Riviera dei Fiori ****
San Lorenzo al Mare, Riviera dei Fiori ****

San Lorenzo al Mare, Riviera dei Fiori ****

Hotel Riviera dei Fiori är ett fyrstjärnigt hotell vackert beläget i småbåtshamnen Marina di San Lorenzo, direkt vid Liguriska havet. Hotellets speciella pagodliknande arkitektur ger det en unik karaktär, och de 43 rummen erbjuder moderna bekvämligheter med utsikt mot havet, hamnen eller den omgivande grönskan. På hotellet finns en bar med uteservering vid stranden samt restaurangen Camelias högst upp i byggnaden, där man kan njuta av god mat och en vacker utsikt över havet. Ett trivsamt boende med ett lugnt läge, perfekt som utgångspunkt för att upptäcka den italienska Rivieran.

Adress: Aurelia, 3, 18017 San Lorenzo al Mare
Telefon: +39 0183 745100

Resfakta

Reslängd

6 dagar

Avresedatum

26/2

Avreseort

Stockholm/Arlanda, Köpenhamn

Resmål

San Lorenzo al Mare - Sanremo - Dolceacqua - Menton - Èze - Nice

Pris

Från 15 990 kr

Enkelrumstillägg

1 800 kr

I priset ingår

  • Flyg från Stockholm till Nice med incheckat bagage
  • Fem nätter del i dubbelrum på Hotel Riviera dei Fiori 4* med frukost
  • Bekväm busstransfer
  • Fem middagar på hotellet
  • Guidad utflykt till Sanremo
  • Guidad utflykt till Dolceacqua med provsmakning av lokala produkter
  • Guidad utflykt till Menton under Citronfestivalen
  • Guidad utflykt till Èze och Nice
  • Plats på läktare i Menton under paraden
  • Lokala auktoriserade guider
  • PRO Medlemsresors svensktalande färdledare

Så här bokar du

Klicka på knappen Boka resa och fyll i uppgifterna. När du har slutfört din bokning får du en bekräftelse och en faktura på din anmälningsavgift som ska betalas inom 10 dagar. Vi garanterar din bokning under den tiden. Datum och belopp för slutbetalning framgår av din faktura, vilket är 40 dagar före avresa, om inga anpassade villkor gäller för din resa.

Anslutningsort

Vi undersöker gärna möjligheten att resa från andra avreseorter på förfrågan och mot eventuellt tillägg i den mån det är möjligt för den specifika resan.

Avbeställningsskydd & Reseförsäkring

PRO Medlemsresor säljer inte avbeställningsskydd och reseförsäkring. Vi rekommenderar att du i samband med din bokning själv tecknar ett avbeställningsskydd som gäller om resan måste avbokas på grund av sjukdom. Som resenär ansvarar du även för att ha en giltig reseförsäkring som täcker plötsliga och oförutsedda sjukdomar och olycksfall under hela reseperioden. Kontrollera vad som ingår i din hemförsäkring eller i det försäkringsskydd som kan ingå via ditt bankkort om du betalar din resa med kort. Om du vill teckna en avbeställningsskydd och/eller reseförsäkring rekommenderar vi dig att kontakta Gouda, https://www.gouda-rf.se/ alternativt 08–6152800 så hjälper de dig.

Tillval

Tillägg ej PROmedlem
500 kr

Resplan

Dag 1. Vi reser till Italien
Dag 2. Sanremo och medeltida Dolceacqua
Dag 3. Citronfestivalen i Menton
Dag 4. Dag på egen hand
Dag 5. Utflykt till Èze och Nice
Dag 6. Hemresa

Pass och visum

För dig som ska resa utomlands är det viktigt att kontrollera att ditt pass är giltigt och oskadat. Kontrollera även att passet uppfyller de regler som gäller för landet du ska besöka. Polismyndigheten utfärdar nya pass och handläggningstiden kan variera. Om du behöver ansöka om nytt pass bör du göra det omgående. Observera att det är din egen skyldighet att kontrollera vad som gäller rörande visum, extra viktigt om du har annat pass än svenskt.

Vaccination

Behovet av vaccination skiljer sig åt beroende på resmål och individuellt hälsotillstånd. För inresa till vissa länder rekommenderas vaccinationer. Kontakta din läkare, vårdcentral eller vaccinationscentral för närmare information.

Deltagarantal

Deltagarantalet på våra resor är cirka 20-30 personer. Vid annat deltagarantal anges det på den specifika resan.

Klimatkompensation

Om du reser med flyg har du möjlighet att klimatkompensera din flygresa här »

Viktig information

För att njuta av din resa bör du ha promenadvana på ojämnt underlag. Våra resor är skapade för en äldre målgrupp men ej handikappanpassade. Klarar du dig inte på egen hand behöver du ha någon med som kan hjälpa dig under resan.

Programändringar

Vänligen notera att vi reserverar oss för ändringar utanför vår kontroll. Det fastlagda dagsprogrammets dagar kan ändra ordning och en programpunkt kan ändras till annan likvärdig på grund av omständigheter vi inte rår över. PRO Medlemsresor förbehåller sig rätten att vid behov ersätta angiven färdledare, exempelvis vid sjukdom eller andra oförutsedda händelser. Detta påverkar inte resans innehåll eller genomförande.